Proxima Generation 3

Proxima Generation 3

      Obudowa Proximy tworzy zwartą bryłę. Główną jej część stanowi konstrukcja składająca się z 5. warstw: ściany przedniej, tylnej oraz trzech ram z MDF o różnych grubościach. Tworzą one wewnętrzną część ścian bocznych, dolnej i górnej, a połączone są ze sobą za pomocą dodatkowych elementów z HDF. Od zewnątrz ściany boczne i górna pokryte są dodatkowo warstwą paneli z MDF wykończonych skórą. Elementy te pełnią podwójną funkcję: tłumią drgania obudowy oraz są elementem dekoracyjnym niepowtarzalnego designu Proximy
 Proporcje kolumny zostały określone bardzo starannie – stosunek wysokości do szerokości nie jest przypadkowy i został dobrany tak, aby bryła wydawała się optycznie mniejsza niż w rzeczywistości i pomimo swojej wysokości 120cm „nie dominowała” nawet w niewielkim pomieszczeniu. Głośniki również zostały umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby nie tylko zapewnić komfort słuchania muzyki, ale także optycznie obniżyć środek ciężkości bryły, dzięki czemu jest bardziej stabilna.
      Do ściany przedniej – za pomocą wielu wkrętów oraz masy tłumiącej – przymocowany został panel o grubości 16mm. Stanowi on część nośną dla głośnika basowego oraz osłonę głośnika wysokotonowego i systemu TMI. Jest to najbardziej skomplikowany element obudowy Proximy. Aby go wykonać z jednego kawałka MDF, należało użyć 19 różnych ustawień frezów i wykonać ponad 50 różnych operacji: frezowania, wiercenia i szlifowania.  Niezwykły kształt tego ozdobnego panelu powstawał przez wiele dni poprzez rysowanie i wielokrotne „poprawianie” każdej z krzywizn oraz dobieranie odpowiednich proporcji, aby osiągnąć zamierzony efekt. Każdy szczegół został narysowany i wykonany ręcznie, bez użycia komputera. Wypukłe przetłoczenie, które biegnie przez panel przedni oraz panele boczne, przypomina żagiel na wietrze i jest dopełnieniem niepowtarzalnej całości designu Proximy.Proporcje i kształty elementów obudowy oraz wykończenie ich skórą sprawiają, że Proxima jest smukła, zgrabna i pełna finezji. Będzie z pewnością ozdobą każdego pomieszczenia.Panel przedni uzupełniają maskownice głośników mocowane za pomocą magnesów neodymowych. Z tyłu obudowy znajduje się kolejny panel pokryty skórą. Jest on bazą dla złoconych zacisków głośnikowych oraz „magicznego oka” – otworu zabezpieczonego grubą płytą akrylową, przez który można zajrzeć do wnętrza Proximy i zobaczyć sterujący nią wysokiej klasy układ zwrotnicy.

  

 

Głośniki:

      Proxima jest układem dwudrożnym. Dwa precyzyjnie dobrane głośniki zostały tak ze sobą zestrojone, aby tworzyć integralną całość. 
      Głośnik basowy o średnicy 17cm posiada membranę z polipropylenu, duży wentylowany układ magnetyczny, odwrócone gumowe zawieszenie i odlewany kosz z metali lekkich, który został precyzyjnie nastrojony, aby zniwelować pasożytnicze rezonanse powstające pod wpływem drgań membrany. Właśnie to strojenie – system BAD (Bascet Accurate Dampening) – pozwoliło na znaczne obniżenie poziomu zniekształceń i uzyskanie bardzo dokładnych tonów średnich pozbawionych podbarwień.

 

      Głośnik wysokotonowy jest autorskim projektem Divine Acoustics, który powstał specjalnie dla modelu Proxima. Został zbudowany w oparciu o lekką kopułkę o średnicy 28mm przygotowaną z rzadko tkanego jedwabiu pokrytego lakierem. Cewka kopułki pracuje w otaczającej ją komorze, która obniża jej rezonans i powstające wokół niej ciśnienie. Ferrytowy układ magnetyczny został wytłumiony dzięki systemowi BAD. Za układem magnetycznym znajduje się kolejna komora, która ma na celu kontrolować i wygaszać drgania układu magnetycznego. Wypełniona jest masą tłumiącą – połączeniem frakcjonowanego piasku zalanego olejem.
      Aby przeciwdziałać drganiom przenoszonym przez obudowę i jak najskuteczniej odizolować od nich głośnik wysokotonowy, w laboratorium Divine Acoustics powstał system TMI (Tweeter Multilayer Isolation)Proxima jest pierwszym projektem, w którym został zastosowany. Połączenie kosza głośnika i obudowy następuje za pomocą zestawu podkładek o różnych grubościach, twardościach i współczynnikach tłumienia drgań. Takie precyzyjnie dobrane zestawienie materiałów znacząco wpływa na „uspokojenie” drgań układu magnetycznego i dzięki temu poprawia reakcję na docierające do cewki mikro sygnały. Efektem wszystkich tych zabiegów są bardzo precyzyjne, naturalne i barwne wysokie tony.

Zwrotnica:

      Aby zapanować nad sygnałem docierającym ze wzmacniacza, odpowiednio go podzielić i przekazać do głośników, potrzebna jest wysokiej klasy zwrotnica. To ona jest „mózgiem” kolumny, który panuje nad membranami głośników, tworząc ich brzmienie końcowe. 
      Zwrotnica nowej Proximy powstawała ponad rok. W tym czasie podczas setek godzin odsłuchów i tygodniach wygrzewania między kolejnymi korektami brzmienia, dobranych zostało 17 elementów. Tworzą one filtry drugiego rzędu z pomocniczymi układami korekcji fazy i impedancji.
      Do budowy zwrotnicy użyte zostały wyśmienite kondensatory Jantzen Audio serii Z-Superior, Z-Standard oraz Cross-Cap w konfiguracjach dobranych podczas długich sesji odsłuchowych, bez użycia komputera. Specjalnie zaprojektowany układ filtrów zwrotnicy pozwolił na zastosowanie systemu RFpath – całkowite wyeliminowanie rezystorów tworzących dzielnik napięcia dla głośnika wysokotonowego. Dzięki temu uzyskano bardzo przejrzyste, otwarte i szczegółowe brzmienie, obfite w mikrodetale w zakresie wyższej średnicy i wysokich tonów. Jednocześnie zachowana została równowaga tonalna pomiędzy wszystkimi zakresami. Dzięki nowej zwrotnicy zyskała także dynamika, potęga i swoboda brzmienia w całym paśmie akustycznym, wierność oddania rytmu i atmosfery nagrań.Wszystkie elementy zwrotnicy parowane są z iście laboratoryjną dokładnością. Cewki z miedzi OFC przygotowywane są z największą dbałością o powtarzalność parametrów, są starannie ważone i mierzone. Elementy montowane są na płytce pokrytej materiałem tłumiącym i połączone ze sobą bezpośrednio z uwzględnieniem optymalnego prowadzenia drogi sygnału. Geometryczne rozplanowanie elementów na płytce zostało podporządkowane systemowi SGP – wykonaniu jednego punktu masy dla całego układu elektrycznego. Aby zachować całkowitą powtarzalność i najwyższą możliwą jakość ręcznie montowanej zwrotnicy, określonych zostało ponad 30 punktów pomiarowych i wiele dodatkowych warunków, które muszą spełnić wyselekcjonowane elementy. Sygnał do zwrotnicy doprowadzany jest za pomocą taśm z miedzi OFC, do głośnika basowego płynie za pośrednictwem linki litz o przekroju 2,5mm2, a głośnik wysokotonowy zasilany jest przewodami R-core z czystej miedzi OFC o średnicy 0,85mm2. Złocone pojedyncze zaciski głośnikowe akceptują wtyki bananowe, widełki oraz gołe przewody o średnicy do 4mm2.

Dane techniczne:

     Projekt:
Układ dwudrożny, obudowa zamknięta, wielowarstwowa obudowa zaprojektowana w systemie CRCdesign stojąca na wielowarstwowym owalnym cokole z pozłacanymi kolcami. System TMI dla głośnika wysokotonowego.
      Głośniki:
Wysokotonowy: 28mm jedwabna kopułka chłodzona ferrofluidem, konstrukcja z dwiema komorami tłumiącymi, system BAD z tłumieniem mineralno – olejowym;
Średnio-niskotonowy: 17cm membrana polipropylenowa z odwróconym gumowym zawieszeniem, odlewany kosz z systemem BAD, wentylowany układ magnetyczny. 
    Zwrotnica:
Systemy SGP i RFpath, zgrane w fazie/czasie filtry drugiego rzędu optymalizowane dla uzyskania liniowej impedancji i łatwości wysterowania przez wzmacniacz. Wysokiej jakości komponenty: kondensatory foliowe, metalizowane bezindukcyjne rezystory, cewki i okablowanie z miedzi OFC. Bezołowiowe wewnętrzne połączenia. Pojedyncze pozłacane terminale.


Czas dopasowania do wzmacniacza: około 100 godzin
Czas „dotarcia” kondensatorów: ponad 500 godzin
Zalecana wielkość pokoju odsłuchowego: 14-22m2
Impedancja: 8ohms
Efektywność: 89dB
Zalecana moc wzmacniacza: 5-90W
Pasmo przenoszenia:
         40Hz-22kHz (-3dB)
Wymiary zewnętrzne (bez cokołu):
                           wysokość: 123cm
                           szerokość: 25cm
                           głębokość: 16,5cm
Masa sztuki (bez cokołu): 16kg 
                           masa transportowa: 2x27kg

Proxima to wolnostojące głośniki dedykowane do pomieszczeń o powierzchni 14-22m2. Łatwa do wysterowania, zaprojektowana do współpracy z wzmacniaczami lampowymi i tranzystorowymi o naturalnym i ciepłym brzmieniu.

Proxima jest dostępna w 2 unikalnych wykończeniach:

Czas wygrzewania:

    Zanim kolumny uzyskają pełnię walorów brzmieniowych minie kilkadziesiąt „roboczogodzin” (w zależności od posiadanego wzmacniacza potrwa to od kilku dni do nawet kilku tygodni). W tym czasie cewki i zawieszenia głośników, elementy elektryczne zawarte w kolumnie i elementy we wzmacniaczu będą optymalizowały swoje parametry.
      Po tym czasie dźwięk stanie się bardziej naturalny i milszy dla ucha, brzmienie uzyska odpowiednią ilość i jakość niskich tonów. Po podłączeniu kolumn do innego wzmacniacza lub po długim okresie nie używania kolumn (kilka tygodni) ponownie będą wymagały kilkugodzinnego dopasowania.