Electra Generation 3

Electra Generation 3

     Electra Generation 3  to głośniki, które będą pasowały do wielu wnętrz. Służy temu możliwość personalizacji wyglądu: dostępnych jest aż 7 kolorów wykończenia, 2 różne kształty przedniego panelu: Avantgarde oraz Elegance oraz 2 wersje kolorystyczne wykończenia głośnika wysokotonowego:  złota lub stalowa.

Electra Generation3 zajmuje mało miejsca i najlepiej zabrzmi w pomieszczeniach o powierzchni 12-20m2.

   Obudowa Electry Generation3 to bass-reflex wentylowany w dół. Została starannie zaprojektowana zgodnie z systemem CRCdesign, który zapewnia maksymalną integrację głośnika z obudową. Do jej budowy wykorzystano połączenie wielu typów materiałów. Boczne ścianki tworzy kilkuwarstwowa rama z MDF i płyty stolarskiej wzmocniona stalową kratownicą, która łączy ze sobą także przednią i tylną ściankę. Dodatkowo, aby wzmocnić obudowę, na wysokości głośnika basowego znajduje się wypalony laserowo stalowy wieniec. Stabilności dodaje także dolna ścianka, która również wykonana jest z metalu. Obudowa stoi na stalowym cokole wyposażonym w 4 chromowane grafitowe kolce. 

Głośniki:

      Tony niskie i średnie przetwarza głośnik, którego parametry można określić, jako wyczynowe. Jego celulozowa membrana waży mniej niż 9 gram, a mimo to, ten 13cm (5,5in) głośnik posiada rezonans poniżej 40Hz, relatywnie wysoką efektywność 88dB i bardzo dobre charakterystyki impulsowe. Takie właściwości posiada niewiele głośników nawet znacznie większych od zastosowanego w nowych głośnikach Electra2. Głośnik wyposażono w system BAD, który w połączeniu z jego wyśmienitymi parametrami pozwolił na uzyskanie ciepłego i naturalnego brzmienia z dużą ilością szczegółów w zakresie średnich tonów i zaskakująco szybkim i wypełnionym zakresem basowym.

      Tony wysokie przetwarzane są przez lekką jedwabną kopułkę o średnicy 25mm napędzaną układem napędowym z dwiema komorami tłumiącymi. Głośnik ten także wyposażono w system BAD, który poprawił odtwarzaną przestrzeń i nadał brzmieniu wysokich tonów gładkości.
      Oba głośniki osłonięte są montowanymi magnetycznie maskownicami.

Zwrotnica:

      Sercem nowej Electry Generation 3 jest zaprojektowana całkowicie na nowo zwrotnica z filtrami drugiego rzędu i korekcjami impedancji. Zwrotnica korzysta z opracowanych przez Divine Acoustics systemów SGP oraz RFpath
      Pierwszy z nich, SGP, skupia masę całego układu w jednym punkcie skracając drogę sygnału i umożliwiając właściwe i szybkie rozładowywanie kondensatorów. Skutkuje to bardzo szybkim, dynamicznym i dokładnym brzmieniem pozbawionym ostrości.
      System RFpath umożliwił całkowitą rezygnację z rezystora szeregowego w torze głośnika wysokotonowego. Znacząco poprawiło to szczegółowość brzmienia oraz możliwości tworzenia przez Electrę sugestywnej przestrzeni wokół instrumentów. Sygnał do głośników biegnie przewodami z miedzi OFC o ściśle określonych długościach, dobranymi pod względem brzmienia zestawu. Wszystkie połączenia zrealizowane są za pomocą lutów nie zawierających ołowiu.

Dane techniczne:

    Projekt:
Układ dwudrożny, obudowa bass-reflex wentylowana w dół, płaska wielowarstwowa obudowa zaprojektowana w systemie CRCdesign stojąca na stalowym cokole z chromowanymi grafitowymi kolcami. 
     Głośniki:
Wysokotonowy: 25mm jedwabna kopułka chłodzona ferrofluidem, z dwiema komorami tłumiącymi oraz systemem BAD
Średnio-niskotonowy:
 13cm bardzo lekka powlekana membrana z celulozy/włókna węglowego, kosz z systemem BAD, wentylowany układ magnetyczny. 
     Zwrotnica:
Systemy SGP i RFpath, zgrane w fazie/czasie filtry drugiego rzędu optymalizowane dla uzyskania liniowej impedancji i łatwości wysterowania przez wzmacniacz. Wysokiej jakości komponenty: kondensatory foliowe, metalizowane bezindukcyjne rezystory, cewki i okablowanie z miedzi OFC. Bezołowiowe wewnętrzne połączenia. Pojedyncze pozłacane terminale.

Czas dopasowania do wzmacniacza: około 100 godzin
Zalecana wielkość pokoju odsłuchowego:
    – w stereo: 14-22m2
    – system kina domowego z subwooferem: 16-35m2
Impedancja: 8ohms
Efektywność: 87dB
Moc maksymalna (RMS): 60W
Zalecana moc wzmacniacza: 8-60W
Pasmo przenoszenia (wraz z wylotem bass-reflex):
                           40Hz-22kHz
Wymiary zewnętrzne (bez cokołu):
                           wysokość: 107cm
                           szerokość: 27cm
                           głębokość: 12cm
Masa sztuki (bez cokołu): 14kg 
                           masa transportowa: 2x 17kg 

       Electra Generation 3 is the stereo floorstanding speaker suitable for listening rooms of 14 to 22 square meters. It is designed to sound best with high quality solid-state or vacuum tube amplification from 10-60 watts-per-channel (recommended power).
      Electra Generation 3 can also be used as the main front speaker in the home cinema set with surround Alya Generation 2 and center Maia Generation 2.

Electra dostępna jest w 4 unikatowych wykończeniach:

Czas wygrzewania:

     Zanim kolumny uzyskają pełnię walorów brzmieniowych minie kilkadziesiąt „roboczogodzin” (w zależności od posiadanego wzmacniacza potrwa to od kilku dni do nawet kilku tygodni). W tym czasie cewki i zawieszenia głośników, elementy elektryczne zawarte w kolumnie i elementy we wzmacniaczu będą optymalizowały swoje parametry. 
      Po tym czasie dźwięk stanie się bardziej naturalny i milszy dla ucha, brzmienie uzyska odpowiednią ilość i jakość niskich tonów. Po podłączeniu kolumn do innego wzmacniacza lub po długim okresie nie używania kolumn (kilka tygodni) ponownie będą wymagały kilkugodzinnego dopasowania.