Bellatrix

Bellatrix

 

 

„KOLUMNY BELLATRIX FIRMY DIVINE ACOUSTICS są jednymi z przyjemniej grających kolumn, jakie u mnie (mowa o Wojtku Pacule- red.) w domu gościłem i jednymi z najlepszych polskich konstrukcji, jakie u siebie słyszałem. Brzmią w nieprawdopodobnie poukładany, spokojny, zrelaksowany sposób, przynosząc jednocześnie mnóstwo informacji o nagraniu. Nie wytykają błędów produkcji, ale też ich nie zakrywają – idą raczej w głąb nagrania, a nie ślizgają się po jego powierzchni. Są niesamowicie rozdzielcze i mają dobrą selektywność. Nie schodzą na basie aż tak nisko, jak kolumny odniesienia, trudno mi jednak je za to winić, bo bas ma piękne, dobrze różnicowane barwy.”

Wojciech Pacuła – redaktor naczelny HighFidelity.pl 

 

Recenzje:

 

Projekt:

   

Bellatrix jest układem 2.5 drożnym, 3 głośnikowym. Głośniki basowy i nisko-średniotonowy pracują we wspólnej objętości, którą tworzy kilkukomorowy układ bass-reflex/TQWT z wentylacją w dolnej ściance. Wielowarstwową obudowę zaprojektowano w technologii CRCdesign, wewnętrznie wzmocniona jest kratownicą ze sklejki i stali, wydzielona została też osobna komora dla głośnika wysokotonowego. Do precyzyjnego tłumienia obudowy użyte zostały maty mineralne, dzięki temu zbędne było użycie innych luźnych materiałów tłumiacych. Bellatrix stoi na jednoelementowym zintegrowanym z obudową cokole ze stali węglowej, wyposażonym w nasze firmowe stopy antywibracyjne Kepler.

 

Głośniki:

 

Wysokotonowy głośnik Bellatrixa to jedwabny pierścieniowy Scan-Speak Illuminator osłonięty metalową siatką ochronną. Jest to wersja z dużą komorą tłumiącą zintegrowana z systemem tłumiącym drgania z technologią CeraGem. Specjalna konstrukcja sprawia, że głośnik opiera się o zestaw warstw tłumiących, analogicznych do tych zastosowanych w stopach antywibracyjnych Kepler.

 

Nisko-średniotonowy oraz niskotonowy to 7 calowe modyfikowane przetworniki Eton Orchestra z  celulozową charakterystycznie przetłaczaną membraną na gumowym zawieszeniu. Solidny odlewany kosz otrzymał nasz firmowy systemem tłumienia wewnętrznych rezonansów BAD. Masywny układ magnetyczny jest wentylowany i uziemiany. Nakładka przeciwpyłowa posiada pamięć kształtu – jest odporna na wgniecenia. Dzięki temu Bellatrix nie posiada maskownic.

Zwrotnica:

To najbardziej skomplikowana i zaawansowana część Bellatrixa. Posiada swoją własną obudowę na stałe złączoną z główną bryłą głośnika. Podczas projektowania i budowy zwrotnicy zastosowano technologie SGP, ESM i RFpath. Elementy montowane są metodą punkt-punkt, dwustronnie na płytce wielootworowej. Zwrotnicę Bellatrixa tworzy 51 najwyższej jakości komponentów: kondensatory miedziane Miflex KFPM-1, aluminiowe Jantzen Audio Alumen, foliowe Miflex MKP-10, Jantzen Audio Z-Superior oraz Z-Standard; metalizowane bezindukcyjne rezystory Superes, precyzyjne rezystory węglowe w obwodach korekcyjnych oraz izolowane bawełną cewki z miedzi OFC. Połączenia lutowane nie zawierają ołowiu. Pełną powtarzalność kolejnych egzemplarzy zapewnia wieloetapowa kontrola pomiarowa poszczególnych elementów oraz wszystkich połączeń.

Charakterystyka filtrów:

– głośnik niskotonowy:  filtr pierwszego rzędu z kompensacją indukcyjności cewki, podział ~250Hz;

– głośnik nisko-średniotonowy: filtr pierwszego rzędu z kompensacją indukcyjności cewki, precyzyjna kompensacja baffle-step, eliptyczna korekcja rezonansów break-up membrany, podział ~2900Hz;

– głośnik wysokotonowy: dwugałęziowy filtr drugiego rzędu z kompensacją indukcyjności cewki, podział ~2900Hz;

– okablowanie wewnętrzne: Divine Acoustics Halley;

– podłączenie: Divine Acoustics – pojedyncze terminale głośnikowe z niepowlekanej miedzi, zgodne z technologią FDC,  które akceptują złącza bananowe (BFA) oraz widły.

 

Dane techniczne:

Impedancja: 4 Ohm  
Efektywność: 88 dB  
Pasmo przenoszenia: 35 Hz-40 kHz  
Zalecana wielkość pokoju odsłuchowego: 16-40 m2  
Zalecana moc wzmacniacza: 10-160 W  
Czas dopasowania do wzmacniacza: ~48 godzin  
Czas pełnego wygrzania: ~500 godzin  
Masa sztuki: 29 kg  
Masa transportowa: 2x 34 kg  
Wymiary opakowań (cm): 2x 132x46x46  
Układ: 2.5 drożny, bass-reflex/TQWT  
Głośniki: 2x 7” ETON Orchestra,  
1x 1” Scan-Speak Illuminator  
Okablowanie wewnetrzne: Divine Acoustics Halley  
Zaciski głośnikowe: Divine Acoustics,  
pojedyncze, czysta miedź  

Separacja od podłoża: Divine Acoustics Kepler.  

Wykończenia:

 

MOCCA to połączenie ciepłej barwy kawy z mlekiem z surowymi i mroźnymi odcieniami szarości. Całość sprawia, że MOCCA świetnie odnajdzie się w pomieszczeniach urządzonych w skandynawskim stylu. Wyczuwalne w dotyku usłojenie dodatkowo podkreśla naturalność drewna. Chłodny, mroźny, niepowtarzalny efekt wykończenia uzyskany został dzięki zniwelowaniu żółtych odcieni, tak charakterystycznych dla surowego drewna. Powierzchnia wykończona jest satynowo, dzięki temu pięknie rozprasza światło, dając wrażenie aksamitności.

 

SMOKE  to szlachetny kolor, połączenie gamy barw począwszy od grafitów i szarości, poprzez odcienie granatu z akcentami fioletu i na ciemnym, głęboko czekoladowym brązie kończąc. Takie połączenie kolorów sprawia, że Bellatrix pasuje do nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych wnętrz. Wielobarwność wykończenia daje efekt przydymionego, “muśniętego” ogniem, nie do końca określonego koloru drewna. Szlachetności dodaje faktura ukazująca naturalne usłojenie drewna. Powierzchnia wykończona jest satynowo, dzięki temu pięknie rozprasza światło, dając wrażenie aksamitności.

 

SNAKEWOOD to luksusowe wykończenie. Ponad 10 warstw ręcznie polerowanego lakieru tworzy ekskluzywną, niemal lustrzaną powierzchnię. Wyjątkowy wzór forniru określają wijące się pionowe pasy w kolorach brązu, pięknie mieniące się w świetle.  SNAKEWOOD jest wersją limitowaną, powstanie tylko 10 par Bellatrixów w tym wykończeniu.