Alya Generation 2

Alya Generation 2

Produkowana w latach 2016-2021

      Nie można złamać ani obejść praw fizyki, można je jednak umiejętnie wykorzystać i sprawić, że z małego głośnika otrzymamy pełnych rozmiarów scenę i naturalnie brzmiące instrumenty. 
     W kolumnach Alya zastosowano rzadkie połączenie głośnika szerokopasmowego z wysokotonowym. Zachwycają przestrzenią i naturalną barwą instrumentów. Pokazują dźwięk szybko, gładko, naturalnie. Dzięki nim usłyszysz co oznacza słowo muzykalność.

    Głośniki Alya zostały stworzone do pracy w systemach kina domowego najwyższej jakości, a także jako zestaw stereo do niewielkiego pomieszczenia. Kolumny Alya można zawiesić na ścianie, postawić na półce lub na specjalnie dla nich przygotowanych podstawkach.
     W systemie kina domowego Alya może pełnić funkcję głośników przednich oraz tylnych. Uzupełnieniem systemu jest głośnik centralny Maia. Do takiego zestawu 5.0 należy dodać subwoofer dobrany odpowiednio do wielkości pokoju odsłuchowego. Alya jako zestaw stereo najlepiej będzie pasować do  do wzmacniaczy tranzystorowych pracujących w klasie A lub D.

Głośniki:

    Sercem zestawu głośników Alya jest szerokopasmowy głośnik o średnicy 11cm, który pracuje w precyzyjnie tłumionej obudowie zamkniętej zaprojektowanej w systemie CRCdesign (Cabinet Resonance Control design). Obudowa wykonana jest z materiałów o różnych współczynnikach tłumienia drgań. Została przygotowana i wytłumiona specjalnie do współpracy z tym głośnikiem szerokopasmowym.
    Posiada on wzmacnianą, przetłaczaną i niepowlekaną celulozową membranę o masie poniżej 6 gramów, miękkie gumowe zawieszenie i wentylowany układ magnetyczny wielkości samej membrany. Dzięki systemowi BAD (Bascet Accurate Dampening) rezonanse kosza głośnika zostały bardzo precyzyjnie dopasowane do rezonansów własnych obudowy oraz rezonansów membrany.  Efektem tych zabiegów jest możliwość przetwarzania przez głośnik szerokopasmowy 7 oktaw z bardzo niskimi zniekształceniami i wyrównanym poziomem. Głośnik potrafi także pracować przy dużych wychyleniach i wytworzyć znaczne poziomy głośności bez zniekształceń. 

     Aby uzupełnić tak niezwykły głośnik średnio-niskotonowy, Alya Generation 2 wyposażona jest w 25mm jedwabną kopułkę wysokotonową użytą także w modelu Electra Generation 3.    

Zwrotnica:

    Za „zszycie” głośników odpowiedzialna jest zwrotnica z filtrami 2 rzędu . Filtry zostały dobrane bardzo precyzyjnie, aby uzyskać jak najbardziej naturalny przekaz oraz rozplanowanie dźwięku w przestrzeni. Zwrotnica zbudowana jest przy użyciu wysokiej klasy komponentów: wszystkie kondensatory to polipropylenowe Jantzen Audio, cewki nawinięte są drutem z miedzi beztlenowej.

    Część wysokotonowa korzysta z systemu RFpath (Resistor Free path): z toru sygnału głośnika wysokotonowego wyeliminowano rezystor, co znacząco poprawia to reprodukcję mikrodetali. Zwrotnica posiada także system SGP (Single Ground Point): rozkład geometryczny elementów na płytce umożliwia utworzenie jednego punktu masy dla całej zwrotnicy czyli wszystkich elementów korekcyjnych i przewodów połączeniowych. Okablowanie głośnika szerokopasmowego zrealizowano za pomocą cienkich taśm miedzianych. 
      Gniazda przyłączeniowe są pojedyncze i pozłacane.

Dane Techniczne:

     Projekt:
Układ dwudrożny, zamknięta obudowa do ustawienia na półkę lub na podstawki, płaska wielowarstwowa obudowa zaprojektowana w systemie CRCdesign. Możliwość montażu na ścianie. 
     Głośniki:
Wysokotonowy: 25mm jedwabna kopułka chłodzona ferrofluidem, magnesy neodymowe, system BAD
Szerokopasmowy: 11cm bardzo lekka, wzmacniana, niepowlekana celulozowa membrana, kosz z systemem BAD, wentylowany układ magnetyczny. 
     Zwrotnica:
Systemy SGP i RFpath, zgrane w fazie/czasie filtry drugiego rzędu. Wysokiej jakości komponenty: kondensatory foliowe, cewki i okablowanie z miedzi OFC. Bezołowiowe wewnętrzne połączenia. Pojedyncze pozłacane terminale.

Czas dopasowania do wzmacniacza: około 70 godzin
Zalecana wielkość pokoju odsłuchowego:
    – w stereo: 9-14m2
    – system kina domowego z subwooferem: 15-35m2
Impedancja: 8ohms
Efektywność: 87dB
Moc maksymalna (RMS): 60W
Zalecana moc wzmacniacza: 3-60W
Pasmo przenoszenia (zawieszone na ścianie):
                           55Hz-22kHz (-3dB)
Wymiary zewnętrzne:
                           wysokość: 38cm
                           szerokość: 26cm
                           głębokość: 10cm
Masa sztuki: 5kg 
                    masa transportowa (para): 14kg

 

Alya dostępna jest w 5 unikatowych wykończeniach:

Czas wygrzewania:

     Zanim kolumny uzyskają pełnię walorów brzmieniowych minie kilkadziesiąt „roboczogodzin” (w zależności od posiadanego wzmacniacza potrwa to od kilku dni do nawet kilku tygodni). W tym czasie cewki i zawieszenia głośników, elementy elektryczne zawarte w kolumnie i elementy we wzmacniaczu będą optymalizowały swoje parametry.  
      Po tym czasie dźwięk stanie się bardziej naturalny i milszy dla ucha, brzmienie uzyska odpowiednią ilość i jakość niskich tonów. Po podłączeniu kolumn do innego wzmacniacza lub po długim okresie nie używania kolumn (kilka tygodni) ponownie będą wymagały kilkugodzinnego dopasowania.